Antika Çorum Kilimi-Güçlü Kadın
Marka: 
Endemigo
Teslimat Süresi: 1-3 gün

-%50
İndirim

52.500,00 TL 26.250,00 26.250,00 TL

Coğrafi İşaretli Ürün Açıklamaları
Coğrafi İşaretin Adı :
Coğrafi Sınır :

ANTİKA ÇORUM KİLİMİ-GÜÇLÜ KADIN

-Kimlik Bilgileri-

Kimlik Numarası : 100HRA0010001

Köken / Origin : ÇORUM     

Coğrafi İşaret Tescil No : ADAY

Ürünün Adı : Güçlü Kadın

Ölçüleri Metrekaresi : 2 m x 4,20  = 8,4 Metrekare

Üretim Yeri : ÇORUM/KÖYEVİ

Üretici : Anonim / Halktan

Üretim Yılı : 1935-1945 arası

Üretim Şekli : %100 Elde Üretim

Üretim Süresi Yaklaşık : 12 ay

Motif Kalitesi (10 üzerinden) : 10

Ağırlığı : 10,250 kg

Boya Tekniği : Kök-Doğal Boya

İp Tekniği ve Atkı Çözgü İpi : El eğirme / Yüne Yün - %100 Yün

Motif Özellikleri : Dıştan içe doğru: Su yolu, Hayat Ağacı, El tarak, Bukağı Güneş, Geometrik Sandıklı, 5 Göbekli, nazar-Göz, Yinyang(Sevgi Bağı), Koç Başı, Eli belinde.

Ürünün Durumu : OLAĞANÜSTÜ/ANTİKA

Çorum Anadolu’da Amasya, Sivas, Samsun, Çankırı, Yozgat gibi kilim üretim yörelerinin tam olarak ortasında bulunmaktadır. Ancak Çorum’da kilim ve halı üretimi nerede ise yok olmuştur. O sebeple zamanında üretilmiş kilimler ve halılar gün geçtikçe çok ama çok değerli hale gelmiştir. İlanda görmüş olduğunuz kilim  80 senelik bir baş yapıttır. Sanatının doruk noktasında bir ustanın elinden hatasıza yakın çıkan çift kanat kilimi anlatmaya kelimeler yetmez. Eğer gerçek bir kilim meraklısı iseniz ya da evinizde özel bir kilim olsun istiyorsanız, bu kilimi muhakkak değerlendirmelisiniz. Şimdi size ilanda ki kilimle alakalı birkaç sır verelim. Üzerinde küçük bir “bismillah” yazısı görüyoruz. Boyutlarına bakınca ve üzerinde ki yazıyı düşününce bu Kilimin bir Cami kilimi olduğu açıkça ortada. Peki cami kilimi ne demek. Müslüman Yörük kadınları hayatlarının başında çıraklıkta çeyiz için, ortasında yani kalfalık dönemlerinde gelir olsun veya çocukları için, ustalıklarında ise Cami için kilim örerler. Hem camiye gidenlerin duasını almak, hem de tanrı yolunda bir hediye yapmak için ördükleri kilimler en değerlileridir. Çünkü bu kilimi dokurken tüm ustalıklarını konuştururlar, püskülünden, eğrilen yününe, renklerinden, kilimin büyüklüğüne, çift kanat olmasına rağmen muhteşem simetrisine ve birleşim yerlerinin mükemmelliğine bakıldığında bu kilimin ne kadar değerli bir kilim olduğunu hemen anlarsınız. Metrekaresine göre ağırlığına bakılınca, yününün ne kadar güzel eğrildiğini, kullanılan renklerin çokluğuna ve uyumuna bakılınca da ne kadar müthiş bir sanatkar Yörük kadının elinden çıktığını kolayca anlarsınız. Bu kilim çift kanat denilen iki farklı kanadın birleştirmesi tarzında yapılmıştır. Dokuma tezgahının küçüklüğünden dolayı Yörük kadınları büyük kilimleri iki parça halinde dokurlar. Ancak bu ayna gibi birbirinin karşıtı olan iki parçayı uyumlu ve tam ölçüsünde hiç kayma olmadan simetrik dokumak nerede ise imkansızdır. Boyut büyüdükçe bu daha da zorlaşır. İşte bu görmüş olduğunuz kilimde tüm bu özellikler mevcuttur. Boyut, renk, zorluk, kalite, motif zorluğu ve anlatım derinliği… ve bugüne gelene kadar ki durumunu da değerlendirirsek elimizde olağan üstü bir kilim olduğunu rahatça görebiliriz. Unutmayın kilimler genel olarak hazır bir dizayn üzerinden dokunmaz. Dokuyan kişi başlar ve sonrasında şekillenir. Çift kanat bu kadar büyük boyutta bir kilimin ilk parçasını dokuduktan sonra ikinci ayna kanadı tersinden dokumak o sebeple çok daha zordur. Hem bir doğaçlama kilim dokuyacaksınız, sonra da o doğaçlamanın birebir karşıtını. Ressamların bile aynada ki yüzü çizmekte ne kadar zorlandığını düşünürsek aylarca uğraşılan bu boyutta bir kilimin sanatsallığını ve uğraşını çok daha iyi anlarız.

Bu Kilim Ne Anlatıyor?

Herhalde anlatmakta en zorlanacağımız kilimlerden biri ile karşı karşıyayız diyebiliriz. Üzerindeki motif çeşitliliği bize dolu dolu bir anlatım sunuyor. İçinde temenniler, yaşananlar, dualar, nazara karşı korumalar mevcut. En ilginci orta göbekte hakim motif olan canavar ağızı, eli belinde ve yingyang(sevgi bağlılık) motifi birleşimidir. Kilimin genel olarak ne anlattığından çok ana fikri üzerine yoğunlaşmak o sebeple daha doğru olacaktır. Ana fikir olarak, güçlü bir kadın tüm kötülüklere karşı durabilir, içinde sevgi bağlılık barındırması onu yüceltir ve güçlendirir.  

Endemigo Ürün Kimlik Kartı: Endemigo’dan almış olduğunuz tüm halı ve kilimlerin kendilerine özgü kimlik kartları mevcuttur. Ürünlerle beraber tarafınıza bu kimlik kartı da gönderilir.

Endemigo “Mutlu Üretim” Damgası: Endemigo Coğrafi İşaretli ürünlerin üretim aşamalarını üreticilerin mutluluğu açısından inceler. Dünya’da sadece Endemigo’ya özel bir yaklaşım olan “Mutlu Üretim” damgası Mutlu Üretim yapan üreticilerin ürünleri mutluluk dağıtır felsefesinden ortaya çıkmıştır. Özellikle Emek yoğun üretim olan Coğrafi İşaretli ürünlerde üretim şartlarının en üst düzeyde insan haklarına saygılı ve mutlu insanlar tarafından üretilmesine özen gösteriyoruz. Mutlu Üretim hakkında daha çok bilgi için blog “Mutlu Üretim” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Ürün renkleri fotoğraflardaki ile aynıdır, ancak ekran modeliniz veya ekran ayarlarınız dolayısı farklı görünebilir. Kilim ve Halı fotolarında gördüğünüz simetri eksiklikleri, renk hataları vb. üretimden kaynaklı problemler o ürünlerin insan eli ile yapıldığını gösterir. Kimi zaman bu hatalar ürünün değerini bile arttır. Bu ürünlerle alakalı sormak istediğiniz her soru için danışmanlarımızı arayabilirsiniz.

Çorum Kilimi motif bolluğu, kaliteli yün ve doğal renklerinin çokluğu ile, birçok Anadolu kiliminin arasında kendisini direkt belli eden bir kilimdir. Coğrafi İşaret başvurusu için hazırlıkları süren Çorum Kiliminin günümüzde üretimi nerede ise tükenecek boyutlara gelmiştir. Çok az ustası kalan bu muhteşem kilim çeşidinin umarız üretimi için gereken çalışmalar ivedilikle yapılır.

Kilim Durumu Terimleri:

Olağan Üstü: Üründe hiçbir hata olmamasının yanı sıra, çok zor veya özel bir üretim tekniğine sahip olması, doğru bir şekilde eskiyerek antika değerine kavuşmuş olması ya da sanatsal değerinin üst düzey olması özelliğini taşıyan kilim ve halılar için kullanılan terimdir.  Olağanüstü durumda olan sıfır veya ikinci el kilim ve halıların değeri yıllar geçtikçe artmaya devam eder. 

Antika : Ürünün 80 sene üzerinde yaşı olmasına rağmen sanatsal değerini koruyabilecek tasarıma, boya tekniğine ve köken özelliklerine sahip olmasıdır. Antika ürünler yırtılabilir eskiyebilir, ağrıyabilir. Çoğu antika ürün doğal boya ve yapım tekniği sebebi ile eskidikçe daha değerli bir havaya sahip olur. O sebeple antika ürünler varolan durumlarına, eskime şekillerine, üretim tekniklerine, yöresine göre antika eksper değerleri oluşur.

Mükemmel: Mükemmel durumdaki halı ve kilimler hatasız, temiz, değeri artması muhtemel, yöresinin özelliklerini taşıyan, doğru şekilde üretilmiş kilimlerdir. Doğru kullanıldığında antika olabilirler.  

İyi: Halı ve kilimlerde olabilecek ortalama kusurlara sahip, değeri artması muhtemel halı ve kilimlerdir.

Orta: Gündelik kullanıma uygun, ufak tefek kullanım hasarları olabilen, motif zorluğu yüksek derece olmayan, kullanılan ip ve boya malzemesi açısından ortalama olan halı ve kilimlerdir. 

Vasat: Motif zorluğu düşük, üretimi nispeten daha kolay, çeşitli yönlerden kalitesini kaybetmiş (Yırtık leke, boya karışması v.b) Halı ve kilimlerdir.

Elle üretilen Halı ve kilimlerde kötü veya çok kötü gibi sınıflar olmaz. Üretilen tüm halı ve kilimler çok büyük el emeği göz nurudur. Ancak imkanlar dahilinde değerlerini oluşturamayan halı ve kilimler mevcuttur. Üretilen tüm halı ve kilimler büyük emek ve yapım süresi isteyen, çok özel sanat eserleridir. O sebeple el üretimi değeri düşük bir halı ve kilim yoktur. Sadece exper değeri nispeten metrekaresine göre daha düşük olan halı ve kilimler vardır. Bizim tavsiyemiz evinizde, ofisinizde, hayatınızın her alanında muhakkak el yapımı Halı ve Kilim kullanın. Bir metrekare kilim veya halı ortalama 1-2 ayda yapılır. Doğal kilim ve halılar hayatınızın enerjisini düzenler, yaşama değer katar, sanatsal yaklaşımınızı geliştirir, doğaya yararlıdır. Tamamen doğanın bir parçası sürdürülebilir ve zararsızdır.

Teslimat Süresi
Teslimat Süresi: 1-3 gün
Kargo Firması
Yurtiçi Kargo
Teslimat Detayları
Siparişiniz kargoya teslim edildiğinde ‘’Siparişiniz kargoya verildi” başlıklı bilgilendirme e-maili ve kargo firmasından bilgi SMS’si alırsınız. Hesabım menüsündeki siparişlerim sayfasından bulunan 'Kargom Nerede' butonuna tıklayarak kargonuzun yerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca Kargo Takip numarası ile kargo şirketinin internet sitesinden siparişinizi izleyebilirsiniz.
İade/İptal Detayları

İade adımları aşağıdaki gibidir.

1. "Hesabım" bölümünden “Siparişlerim'’ e gidin.

2. Sipariş detaylarına tıklayın ve siparişinizin detaylarını görüntüleyin.

3. İade etmek istediğiniz ürüne ait İade Et butonuna basın.

4. İade edilecek ürün ve iade nedeni seçin.

5. Ekranda çıkan iade kargo kodunu not alın.

6. İade edilecek ürünler ile birlikte faturayı tek bir pakete koyun.

7. Paketi iade kargo koduyla birlikte kargoya 7 gün içinde teslim edin. 7 günü geçirdiğiniz durumda yeniden iade kargo kodu almanız gerekir.

İade talebi onaylandıktan sonra sipariş esnasında yaptığınız ödeme türüne göre ürün bedeli, kredi kartınız veya banka kartınız üzerinden veya havale-eft yöntemiyle iade edilecektir.

Türkiye İş Bankası A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 13.638,19 27.276,38
3 Taksit 9.206,75 27.620,25
4 Taksit 6.973,31 27.893,25
5 Taksit 5.616,98 28.084,88
6 Taksit 4.742,50 28.455,00
9 Taksit 3.252,38 29.271,38
10 Taksit 2.942,10 29.421,00
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 13.651,31 27.302,63
3 Taksit 9.215,50 27.646,50
4 Taksit 6.979,88 27.919,50
5 Taksit 5.622,23 28.111,13
6 Taksit 4.746,88 28.481,25
9 Taksit 3.252,38 29.271,38
10 Taksit 2.944,73 29.447,25
Türkiye Halk Bankası A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 13.638,19 27.276,38
3 Taksit 9.206,75 27.620,25
4 Taksit 6.973,31 27.893,25
5 Taksit 5.616,98 28.084,88
6 Taksit 4.742,50 28.455,00
9 Taksit 3.249,46 29.245,13
10 Taksit 2.942,10 29.421,00
Türkiye Garanti Bankası A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 13.655,25 27.310,50
3 Taksit 9.218,13 27.654,38
4 Taksit 6.981,84 27.927,38
5 Taksit 5.623,80 28.119,00
6 Taksit 4.748,19 28.489,13
9 Taksit 3.253,25 29.279,25
10 Taksit 2.945,51 29.455,13
QNB Finansbank A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 13.656,56 27.313,13
3 Taksit 9.223,38 27.670,13
4 Taksit 6.989,06 27.956,25
5 Taksit 5.631,68 28.158,38
6 Taksit 4.756,94 28.541,63
9 Taksit 3.263,17 29.368,50
10 Taksit 2.955,75 29.557,50
Akbank T.A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 13.656,56 27.313,13
3 Taksit 9.223,38 27.670,13
4 Taksit 6.989,06 27.956,25
5 Taksit 5.631,68 28.158,38
6 Taksit 4.756,94 28.541,63
9 Taksit 3.263,17 29.368,50
10 Taksit 2.955,75 29.557,50
Benzer Ürünler
Ürün Değerlendirmeleri
0,0
Ortalama Puan
0 Değerlendirme
 • 5
  0
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Kullanıcı Yorumları
 • Bu ürün ile ilgili henüz yorum eklenmemiş.
Size daha iyi, hızlı ve güvenli bir kullanım sağlamak amacıyla Yasal Mevzuat çerçevesinde web sitemizde çerezleri (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili Gizlilik Politikamıza tıklayarak inceleyebilirsiniz.