Anasayfa / Ev, Yaşam  /  Halı, Kilim   /   Kilim  /  Mutluluk Uşak Eşme-Yörük Kilimi Coğrafi İşaretli
Mutluluk Uşak Eşme-Yörük Kilimi Coğrafi İşaretli
Marka: 
Endemigo
Teslimat Süresi: 1-3 gün

-%30
İndirim

42.500,00 TL 29.750,00 29.750,00 TL

Coğrafi İşaretli Ürün Açıklamaları
Coğrafi İşaretin Adı : Eşme-Yörük Kilimi
Coğrafi Sınır :
Türkiye

COĞRAFİ İŞARETLİ UŞAK EŞME (YÖRÜK) KİLİMİ - DÜNYAN MUTLULUKLA DOLSUN

-Kimlik Bilgileri-

Kimlik Numarası : 028HRA0000132

Köken / Origin : UŞAK EŞME YÖRÜK KİLİMİ 

Coğrafi İşaret Tescil No : 23   

Ürünün Adı : Mutluluğun Renkleri

Ölçüleri Metrekaresi : 3,30 m x 1,85 m = 6,105 Metrekare

Üretim Yeri : Uşak Eşme / Ev

Üretici : Anonim / Halktan

Üretim Yılı : 1940-1950 arası

Üretim Şekli : %100 Elde Üretim

Üretim Süresi Yaklaşık : 7 ay

Motif Kalitesi (10 üzerinden) : 8

Ağırlığı : 8,156 kg üzeri (1950 gr/mk-Yaşından Hafifleme Mevcut)

Boya Tekniği : Kök-Doğal Boya

İp Tekniği ve Atkı Çözgü İpi : Kirman Özel Eğirme / Yüne Yün - %100 Yün

Motif Özellikleri : Saç Bağı, Muska-Nazarlık, Kurt izi, Göz, Koç Başı, Su Yolu,

Ürünün Durumu : Antika

Yaklaşık 80 senelik olan bu kilimde canlı renkler kulanılmış mutluluğun hikayesi anlatılmıştır. Kilime dikkatlice bakıldığında kısa bir süre kullanıldığı, kullanılan güneş gören kısmın renklerinin biraz açıldığı, yatak altında kalan kısmın ise koyu kaldığı görülmektedir. Kilim genelde bu kadar canlı ve nerede ise hatasız kalmasını doğru kullanılmasına ve çoğu zaman sandıkta kalmasına borçlu diyebiliriz. Üzerinde ki yanışlar (Motifler) hala ilk dokunduğu gün gibi keskin ve belirgin. Eğer doğru kullanılır ve korunursa kuşaklar boyu kalacak kadar dayanıklı, tamamen organik yüne yün üretilmiş bu muhteşem eşsiz kilim kaçırılmayacak bir sanat eseridir.  Kilimler bildiğiniz üzere doğaçlama olarak dokunan çok özel sanat eserleridir. Dokuyucu kişi baştan nasıl bir üreteceğini bilmez, tamamen dokumaya başladığında doğaçlama olarak renklere ve yanışlara (Motiflere) karar verir. O sebeple hiçbir kilim bir diğeri ile aynı olmaz. Bu özel kilim mekanlarınızı zamanın ötesine taşırken sizleri de çok özel duygulara seyahat ettirecektir.

Bu Kilim Ne Anlatıyor?

Bu kilim evleneceği erkeğe karar vermiş, onunla bir ömür yaşamak istediği şeyleri mutluluğunu anlatmak isteyen bir genç kız tarafından örülmüştür. Kilimde çoşkulu bir aşk yaşayan genç kızın mutluluğu, temennileri açıkça kendini belli etmektedir. Kullanılan renklerin doygunluğu ve netliği ve aşkın aynı zamanda asil bir yanının olduğunun göstergesidir. Sevdiği Erkeğin, onu destekleyen, ailesini koruyan, hayatın paylaşımcı olmasını temenni eden, saygı ve sevgi dolu bir hayatı sonsuza dek ailesi ile yaşamayı isteyen bir genç kızın muhteşem bir anlatımı söz konusudur. Hikayeyi anlatmakta ki isteği, temennilerinde ki duygu yoğunluğu, biraz da gençliğin verdiği hızı ve kabiliyeti sebebi ile dokuduğu kilimde özel ve sanatsal hatalar yapmasına sebep olmuştur. Bitirişlerde yarım kalan motif devamlılıkları, renk geçişleri, kilime öyle olağan üstü bir hava katmış ki hayatı ve dokuyanın duygularını en saf hali ile dışa vurmuştur. Peki ne anlatıyor kilim? Eşimle birbirimize ömür boyu aşık olalım, o bana ben ona daima saygı duyalım, tüm kötülükler, kötü gözler bizim sevgimizden uzak dursun, aramızda kıskançlık olmasın, mutluluğumuz etrafımızı kaplasın. Eşim çok güçlü olsun kötülükleri kovsun, ben ailemi sonsuza dek koruyacağım, tüm güzellikler ailemizin olsun.       

Endemigo Ürün Kimlik Kartı: Endemigo’dan almış olduğunuz tüm halı ve kilimlerin kendilerine özgü kimlik kartları mevcuttur. Ürünler beraber tarafınıza bu kimlik kartı da gönderilir.

Endemigo “Mutlu Üretim” Damgası: Endemigo Coğrafi İşaretli ürünlerin üretim aşamalarını üreticilerin mutluluğu açısından inceler. Dünya’da sadece Endemigo’ya özel bir yaklaşım olan “Mutlu Üretim” damgası Mutlu Üretim yapan üreticilerin ürünleri mutluluk dağıtır felsefesinden ortaya çıkmıştır. Özellikle Emek yoğun üretim olan Coğrafi İşaretli ürünlerde üretim şartlarının en üst düzeyde insan haklarına saygılı ve mutlu insanlar tarafından üretilmesine özen gösteriyoruz. Mutlu Üretim hakkında daha çok bilgi için blog “Mutlu Üretim” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Ürün renkleri fotoğraflardaki ile aynıdır, ancak ekran modeliniz veya ekran ayarlarınız dolayısı farklı görünebilir. Kilim ve Halı fotolarında gördüğünüz simetri eksiklikleri, renk hataları vb. üretimden kaynaklı problemler o ürünlerin insan eli ile yapıldığını gösterir. Kimi zaman bu hatalar ürünün değerini bile arttır. Bu ürünlerle alakalı sormak istediğiniz her soru için danışmanlarımızı arayabilirsiniz.

Uşak Eşme, Yörük-Türkmenlerin yerleşim yeri olması sebebiyle Kilimlerinde ve halılarında Göçebe Türk Sanatlarının M.Ö. 15.000’lere kadar dayanan pek çok kültürel özelliklerini hala yaşatmaktadır. 1997’den beri Coğrafi İşaret almış olan Eşme Yörük Kilimleri Kök ve doğal boyası, yüne yün tekniği ve muhteşem motifleri ile üretilmeye devam eden Uşak Eşme Yörük Kilimi dünyada çok özel bir yeri vardır. Değeri her geçen gün artan, maalesef üreten sayısı her geçen gün azalan ve yöresel birikim ile dokunan Eşme kilimi Anadolu’nun başka yörelerinde olmayan yapısal özelliklere sahiptir. Eşme Kilimleri tarihten günümüze o kadar beğenilmiş ve talep görmüştür ki  ciddi oranda tacirlerin siparişleri ile ticari amaçla dokunmaya başlamıştır. Yoğunlukla Eşme halkının kendi evleri için dokudukları kilimler vardır. Ancak artık evlerde veya Yörük Türkmenlerinin  kendi dokuma yapanlarını bulmak nerede ise imkansızlaşmıştır. O sebeple geçmişten kalan Eşme Yörük Kilimleri git gide çok daha değerlenmeye başlanmıştır. Özellikle 80-100 yıldan eski olanlar çok ciddi değerlenmeye başlamıştır. 

Öteden beri halkın kendi ihtiyacı için dokuduğu eski kilimlerde iplikler, dokuyucu tarafından evde eğrilip bükülmüş ve yine evlerde kök ve doğal boyalarla boyanarak hazırlanmıştır. Bu kilimler rengi, yangısı (motifi) ve kompozisyonu ile bölgeye has özellik göstermiştir. Eşme’de kilimler, evlerde “Istar” denilen dik tezgâhlarda, kadınlar tarafından dokunulmaktadır.

Kilim Durumu Terimleri:

Olağan Üstü: Üründe hiçbir hata olmamasının yanı sıra, çok zor veya özel bir üretim tekniğine sahip olması, doğru bir şekilde eskiyerek antika değerine kavuşmuş olması ya da sanatsal değerinin üst düzey olması özelliğini taşıyan kilim ve halılar için kullanılan terimdir.  Olağanüstü durumda olan sıfır veya ikinci el kilim ve halıların değeri yıllar geçtikçe artmaya devam eder. 

Antika : Ürünün 80 sene üzerinde yaşı olmasına rağmen sanatsal değerini koruyabilecek tasarıma, boya tekniğine ve köken özelliklerine sahip olmasıdır. Antika ürünler yırtılabilir eskiyebilir, ağrıyabilir. Çoğu antika ürün doğal boya ve yapım tekniği sebebi ile eskidikçe daha değerli bir havaya sahip olur. O sebeple antika ürünler var olan durumlarına, eskime şekillerine, üretim tekniklerine, yöresine göre antika eksper değerleri oluşur.

Mükemmel: Mükemmel durumdaki halı ve kilimler hatasız, temiz, değeri artması muhtemel, yöresinin özelliklerini taşıyan, doğru şekilde üretilmiş kilimlerdir. Doğru kullanıldığında antika olabilirler.  

İyi: Halı ve kilimlerde olabilecek ortalama kusurlara sahip, değeri artması muhtemel halı ve kilimlerdir.

Orta: Gündelik kullanıma uygun, ufak tefek kullanım hasarları olabilen, motif zorluğu yüksek derece olmayan, kullanılan ip ve boya malzemesi açısından ortalama olan halı ve kilimlerdir. 

Vasat: Motif zorluğu düşük, üretimi nispeten daha kolay, çeşitli yönlerden kalitesini kaybetmiş (Yırtık leke, boya karışması vb.) Halı ve kilimlerdir.

Elle üretilen Halı ve kilimlerde kötü veya çok kötü gibi sınıflar olmaz. Üretilen tüm halı ve kilimler çok büyük el emeği göz nurudur. Ancak imkanlar dahilinde değerlerini oluşturamayan halı ve kilimler mevcuttur. Üretilen tüm halı ve kilimler büyük emek ve yapım süresi isteyen, çok özel sanat eserleridir. O sebeple el üretimi değeri düşük bir halı ve kilim yoktur. Sadece eksper değeri nispeten metrekaresine göre daha düşük olan halı ve kilimler vardır. Bizim tavsiyemiz evinizde, ofisinizde, hayatınızın her alanında muhakkak el yapımı Halı ve Kilim kullanın. Bir metrekare kilim veya halı ortalama 1-2 ayda yapılır. Doğal kilim ve halılar hayatınızın enerjisini düzenler, yaşama değer katar, sanatsal yaklaşımınızı geliştirir, doğaya yararlıdır. Tamamen doğanın bir parçası sürdürülebilir ve zararsızdır.

Teslimat Süresi
Teslimat Süresi: 1-3 gün
Kargo Firması
Yurtiçi Kargo
Teslimat Detayları
Siparişiniz kargoya teslim edildiğinde ‘’Siparişiniz kargoya verildi” başlıklı bilgilendirme e-maili ve kargo firmasından bilgi SMS’si alırsınız. Hesabım menüsündeki siparişlerim sayfasından bulunan 'Kargom Nerede' butonuna tıklayarak kargonuzun yerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca Kargo Takip numarası ile kargo şirketinin internet sitesinden siparişinizi izleyebilirsiniz.
İade/İptal Detayları

İade adımları aşağıdaki gibidir.

1. "Hesabım" bölümünden “Siparişlerim'’ e gidin.

2. Sipariş detaylarına tıklayın ve siparişinizin detaylarını görüntüleyin.

3. İade etmek istediğiniz ürüne ait İade Et butonuna basın.

4. İade edilecek ürün ve iade nedeni seçin.

5. Ekranda çıkan iade kargo kodunu not alın.

6. İade edilecek ürünler ile birlikte faturayı tek bir pakete koyun.

7. Paketi iade kargo koduyla birlikte kargoya 7 gün içinde teslim edin. 7 günü geçirdiğiniz durumda yeniden iade kargo kodu almanız gerekir.

İade talebi onaylandıktan sonra sipariş esnasında yaptığınız ödeme türüne göre ürün bedeli, kredi kartınız veya banka kartınız üzerinden veya havale-eft yöntemiyle iade edilecektir.

Türkiye İş Bankası A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 15.456,61 30.913,23
3 Taksit 10.434,32 31.302,95
4 Taksit 7.903,09 31.612,35
5 Taksit 6.365,91 31.829,53
6 Taksit 5.374,83 32.249,00
9 Taksit 3.686,03 33.174,23
10 Taksit 3.334,38 33.343,80
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 15.471,49 30.942,98
3 Taksit 10.444,23 31.332,70
4 Taksit 7.910,53 31.642,10
5 Taksit 6.371,86 31.859,28
6 Taksit 5.379,79 32.278,75
9 Taksit 3.686,03 33.174,23
10 Taksit 3.337,36 33.373,55
Türkiye Halk Bankası A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 15.456,61 30.913,23
3 Taksit 10.434,32 31.302,95
4 Taksit 7.903,09 31.612,35
5 Taksit 6.365,91 31.829,53
6 Taksit 5.374,83 32.249,00
9 Taksit 3.682,72 33.144,48
10 Taksit 3.334,38 33.343,80
Türkiye Garanti Bankası A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 15.475,95 30.951,90
3 Taksit 10.447,21 31.341,63
4 Taksit 7.912,76 31.651,03
5 Taksit 6.373,64 31.868,20
6 Taksit 5.381,28 32.287,68
9 Taksit 3.687,02 33.183,15
10 Taksit 3.338,25 33.382,48
QNB Finansbank A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 15.477,44 30.954,88
3 Taksit 10.453,16 31.359,48
4 Taksit 7.920,94 31.683,75
5 Taksit 6.382,57 31.912,83
6 Taksit 5.391,20 32.347,18
9 Taksit 3.698,26 33.284,30
10 Taksit 3.349,85 33.498,50
Akbank T.A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 15.477,44 30.954,88
3 Taksit 10.453,16 31.359,48
4 Taksit 7.920,94 31.683,75
5 Taksit 6.382,57 31.912,83
6 Taksit 5.391,20 32.347,18
9 Taksit 3.698,26 33.284,30
10 Taksit 3.349,85 33.498,50
Benzer Ürünler
Ürün Değerlendirmeleri
0,0
Ortalama Puan
0 Değerlendirme
 • 5
  0
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Kullanıcı Yorumları
 • Bu ürün ile ilgili henüz yorum eklenmemiş.
Size daha iyi, hızlı ve güvenli bir kullanım sağlamak amacıyla Yasal Mevzuat çerçevesinde web sitemizde çerezleri (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili Gizlilik Politikamıza tıklayarak inceleyebilirsiniz.