Anasayfa / Ev, Yaşam  /  Halı, Kilim   /   Kilim  /  Jirkan Kilimi Coğrafi İşaretli-Nazar Bağlama
Jirkan Kilimi Coğrafi İşaretli-Nazar Bağlama
Marka: 
Zehra Abla
Teslimat Süresi: 1-3 gün

5.000,00 5.000,00 TL

Tükendi
Coğrafi İşaretli Ürün Açıklamaları
Coğrafi İşaretin Adı : Jirkan Kilimi
Coğrafi Sınır :
Türkiye

COĞRAFİ İŞARETLİ VAN JİRKAN KİLİMİ-NAZAR BAĞLAMA

-Kimlik Bilgileri-

Kimlik Numarası : 029ZHA0000134

Köken / Origin : VAN JİRKAN KİLİMİ    

Coğrafi İşaret Tescil No : 23      

Ürünün Adı : Nazar Bağlama

Ölçüleri Metrekaresi : 0,70 m x 1,70 m = 1,19 Metrekare

Üretim Yeri : Van / Ev

Üretici : Anonim / Halktan

Üretim Yılı : 2010

Üretim Şekli : %100 Elde Üretim

Üretim Süresi Yaklaşık : 1,5 ay

Motif Kalitesi (10 üzerinden) : 8

Ağırlığı : 1,4 kg

Boya Tekniği : Kök-Doğal Boya

İp Tekniği ve Atkı Çözgü İpi : Kirman özel elde eğirme / Yüne Yün - %100 Yün

Motif Özellikleri : Göz, Çengel, Muska-Nazarlık, Saç Bağı, Su Yolu, El,  

Ürünün Durumu : Mükemmel

Van Jirkan Kilimleri, ilikli dokuma tekniğiyle meydana gelir. Çözgülerin arasına bir alttan ve bir üstten, çözgüleri örtecek şekilde yerleştirilen değişik renkteki atkılar, kendi motif sınırından geri dönmektedir. İlikli dokuma tekniğiyle meydana getirilmiş olan bu kilimlerin tezgâhları yer yokluğu, göçebe hayatına uyum dolayısı ile  geniş olmaz. Tezgâhlar rahat taşınabilmelidir. Van kilimleri büyük tasarlandığından düzgün dokunmaları da zor olmaktadır. O sebeple halkın dokuduğu kilimlerin enleri daha dar olur. Halk Eğitim Merkezlerinde ve üreticilerde daha büyük tezgahlarda büyük boy dokunabilmekte. Ancak genel olarak büyük boy kilimler halk tarafından tek kanat şeklinde dokunduktan sonra ortadan dikilerek birleştirilmektedir. İlanda görmüş olduğunuz tamamen orijinal halk dokuması, yeni denecek kondisyonda tertemiz ve kullanılmamış yapıdadır. 2010 senesinde üretildiği düşünülen kilim, modern renkleri, asil duruşu ve zarafeti ile mekanlara huzur katacak ve nazarı engelleyecek özelliklerdedir.

Bu Kilim Ne Anlatıyor?

Kilimin güzel ve verimli bir dönemde yapılmış olduğunu düşünüyoruz. Yapan sanatkar toplumsal ilişkileri kuvvetli biriymiş. O sene bulunduğu toplulukta muhtemelen fazla sayıda evlilik olacak ve imece usulü herkes birbirinin çeyizine yardım ediyor. Bu durum kilimde ki anlatıma da yansımış. Peki kilim ne anlatıyor? Obamızın evlenecek kızları, hepsi güzel çeker üstüne nazarı, kilimimdeki muskamla bağladım kötü bakışları.

Endemigo Ürün Kimlik Kartı: Endemigo’dan almış olduğunuz tüm halı ve kilimlerin kendilerine özgü kimlik kartları mevcuttur. Ürünler beraber tarafınıza bu kimlik kartı da gönderilir.

Endemigo “Mutlu Üretim” Damgası: Endemigo Coğrafi İşaretli ürünlerin üretim aşamalarını üreticilerin mutluluğu açısından inceler. Dünya’da sadece Endemigo’ya özel bir yaklaşım olan “Mutlu Üretim” damgası Mutlu Üretim yapan üreticilerin ürünleri mutluluk dağıtır felsefesinden ortaya çıkmıştır. Özellikle Emek yoğun üretim olan Coğrafi İşaretli ürünlerde üretim şartlarının en üst düzeyde insan haklarına saygılı ve mutlu insanlar tarafından üretilmesine özen gösteriyoruz. Mutlu Üretim hakkında daha çok bilgi için blog “Mutlu Üretim” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Ürün renkleri fotoğraflardaki ile aynıdır, ancak ekran modeliniz veya ekran ayarlarınız dolayısı farklı görünebilir. Kilim ve Halı fotolarında gördüğünüz simetri eksiklikleri, renk hataları vb. üretimden kaynaklı problemler o ürünlerin insan eli ile yapıldığını gösterir. Kimi zaman bu hatalar ürünün değerini bile arttır. Bu ürünlerle alakalı sormak istediğiniz her soru için danışmanlarımızı arayabilirsiniz.

Yöre insanının hayvancılıkla uğraşması dokuma malzemesinin yaygın olarak kullanılmasında etkili olmuştur. İnsanlar, ihtiyaçlarını karşılama amacı ile dokudukları kilimleri evlerinde yaygı, minder, yastık, hurç, erzak torbası, çuval, çocuk beşiği, barzol olarak kullanmıştır. Kullanılan atkı ve çözgü ipliği tamamen yün ipliğidir. Dokumasında doğal boyalarla boyadığı, teşisiyle eğirdi ipliği kullanmıştır. Kullanılan renkler lacivert, bordo, natural kahverengi ve Van beyazı denen kirli beyazdır (Naturel Beyaz). Van ve yöresinde dokunan kilimlerde estetik güzelliğin yanında ilettiği mesaj çok daha önemlidir. Van’da yaşayan İnsanlarımız ilmek ilmek, motif motif, duygularını, sevgisini, dile alamadığı, açıkça söyleyemediği aşkını, üzüntüsünü, beklentilerini kilimine işlemiştir. Kilimlerin her motifi bir mesajdır. Her kilim bir kitap gibi zamanın mesajını günümüze taşımıştır. Her kilimde ayrı bir güzellik ayrı bir duygu vardır. Motiflerin tekrarından oluşan desenlerle süslü kilimlerin kenarlarında tek ya da çift sıralı bordürlere rastlanır. Kilimlerde kullanılan motiflerden birkaçı; kurt ayağı, akrep, çakmak, muhabbet kuşları, ip susması, koç boynuzu, kengöz, elibelinde, toplu koçbaşı, dikmeli susmadır. En fazla görülen kilimler ise: Gülsarya, Nehrek, Halit Begi, Şahneri, Lüleperdir.

Koyun yününün yanı sıra keçi kılı, deve kılı ya da pamuğun tercih edildiği de görülür ki bunlar koyun yünü kadar dayanıklı değildir. Coğrafi İşaretli kilimlerde genelde koyun yünü kullanılması öngörülmüştür. Van ve çevresinde yapılan kilimlerde çözgü ve atkı ipi olarak orta kalınlıkta, bükümlü iplerin tercih edildiği görülmektedir. Böylece kilimlere farklı bir görünüm kazandırılmaktadır. Van kilimlerinin saçak örmeleri genel olarak saç örgüsü şeklinde olmaktadır. Üçlü, dörtlü, beşli düz örgü şeklinde olanları da mevcuttur. Kilimlerin bazılarında arka yüzdeki atkı iplerinin serbest bırakıldığı görülmektedir ki; bu ev halkını oluşabilecek kirlenmeden koruma amacıyla yapılmaktadır. Bu uygulama Türkmen ve Yörük kilimlerinde de görülmektedir. “Standart olmamakla birlikte yöre kilimlerinde genel olarak 10 cm2.de 40 çözgü ipi, 230 motif atkısı bulunmakta, ilik boyları oldukça kısa tutulmaktadır.” Göze çarpan bir başka özellik ise; bezemede genel olarak geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Her bir bezeme ayrı bir kare içerisine alınmış ve bu bezemede ikinci bir motifle dolgulanmıştır. İlk bakışta bir bütün halinde tasarlanmış olduğu sanılan kilimler aslında yatay ve dikey sütunlara bölünmüş parçalar halinde tasarlanmaktadır. Bu şekilde tasarlanmış olsalar da kilimlere genel bir simetri hâkimdir. Van Kilimlerinde Kullanılan Renkler: Van kilimlerinde dört temel ana renk vardır. Bunlar; siyah, beyaz, kırmızı ve laciverttir.

Kilim Durumu Terimleri:

Olağan Üstü: Üründe hiçbir hata olmamasının yanı sıra, çok zor veya özel bir üretim tekniğine sahip olması, doğru bir şekilde eskiyerek antika değerine kavuşmuş olması ya da sanatsal değerinin üst düzey olması özelliğini taşıyan kilim ve halılar için kullanılan terimdir.  Olağanüstü durumda olan sıfır veya ikinci el kilim ve halıların değeri yıllar geçtikçe artmaya devam eder. 

Antika : Ürünün 80 sene üzerinde yaşı olmasına rağmen sanatsal değerini koruyabilecek tasarıma, boya tekniğine ve köken özelliklerine sahip olmasıdır. Antika ürünler yırtılabilir eskiyebilir, ağrıyabilir. Çoğu antika ürün doğal boya ve yapım tekniği sebebi ile eskidikçe daha değerli bir havaya sahip olur. O sebeple antika ürünler varolan durumlarına, eskime şekillerine, üretim tekniklerine, yöresine göre antika eksper değerleri oluşur.

Mükemmel: Mükemmel durumdaki halı ve kilimler hatasız, temiz, değeri artması muhtemel, yöresinin özelliklerini taşıyan, doğru şekilde üretilmiş kilimlerdir. Doğru kullanıldığında antika olabilirler.  

İyi: Halı ve kilimlerde olabilecek ortalama kusurlara sahip, değeri artması muhtemel halı ve kilimlerdir.

Orta: Gündelik kullanıma uygun, ufak tefek kullanım hasarları olabilen, motif zorluğu yüksek derece olmayan, kullanılan ip ve boya malzemesi açısından ortalama olan halı ve kilimlerdir. 

Vasat: Motif zorluğu düşük, üretimi nispeten daha kolay, çeşitli yönlerden kalitesini kaybetmiş (Yırtık leke, boya karışması v.b) Halı ve kilimlerdir.

Elle üretilen Halı ve kilimlerde kötü veya çok kötü gibi sınıflar olmaz. Üretilen tüm halı ve kilimler çok büyük el emeği göz nurudur. Ancak imkanlar dahilinde değerlerini oluşturamayan halı ve kilimler mevcuttur. Üretilen tüm halı ve kilimler büyük emek ve yapım süresi isteyen, çok özel sanat eserleridir. O sebeple el üretimi değeri düşük bir halı ve kilim yoktur. Sadece exper değeri nispeten metrekaresine göre daha düşük olan halı ve kilimler vardır. Bizim tavsiyemiz evinizde, ofisinizde, hayatınızın her alanında muhakkak el yapımı Halı ve Kilim kullanın. Bir metrekare kilim veya halı ortalama 1-2 ayda yapılır. Doğal kilim ve halılar hayatınızın enerjisini düzenler, yaşama değer katar, sanatsal yaklaşımınızı geliştirir, doğaya yararlıdır. Tamamen doğanın bir parçası sürdürülebilir ve zararsızdır.

Teslimat Süresi
Teslimat Süresi: 1-3 gün
Kargo Firması
Yurtiçi Kargo
Teslimat Detayları
Siparişiniz kargoya teslim edildiğinde ‘’Siparişiniz kargoya verildi” başlıklı bilgilendirme e-maili ve kargo firmasından bilgi SMS’si alırsınız. Hesabım menüsündeki siparişlerim sayfasından bulunan 'Kargom Nerede' butonuna tıklayarak kargonuzun yerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca Kargo Takip numarası ile kargo şirketinin internet sitesinden siparişinizi izleyebilirsiniz.
İade/İptal Detayları

İade adımları aşağıdaki gibidir.

1. "Hesabım" bölümünden “Siparişlerim'’ e gidin.

2. Sipariş detaylarına tıklayın ve siparişinizin detaylarını görüntüleyin.

3. İade etmek istediğiniz ürüne ait İade Et butonuna basın.

4. İade edilecek ürün ve iade nedeni seçin.

5. Ekranda çıkan iade kargo kodunu not alın.

6. İade edilecek ürünler ile birlikte faturayı tek bir pakete koyun.

7. Paketi iade kargo koduyla birlikte kargoya 7 gün içinde teslim edin. 7 günü geçirdiğiniz durumda yeniden iade kargo kodu almanız gerekir.

İade talebi onaylandıktan sonra sipariş esnasında yaptığınız ödeme türüne göre ürün bedeli, kredi kartınız veya banka kartınız üzerinden veya havale-eft yöntemiyle iade edilecektir.

Türkiye İş Bankası A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 2.597,75 5.195,50
3 Taksit 1.753,67 5.261,00
4 Taksit 1.328,25 5.313,00
5 Taksit 1.069,90 5.349,50
6 Taksit 903,33 5.420,00
9 Taksit 619,50 5.575,50
10 Taksit 560,40 5.604,00
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 2.600,25 5.200,50
3 Taksit 1.755,33 5.266,00
4 Taksit 1.329,50 5.318,00
5 Taksit 1.070,90 5.354,50
6 Taksit 904,17 5.425,00
9 Taksit 619,50 5.575,50
10 Taksit 560,90 5.609,00
Türkiye Halk Bankası A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 2.597,75 5.195,50
3 Taksit 1.753,67 5.261,00
4 Taksit 1.328,25 5.313,00
5 Taksit 1.069,90 5.349,50
6 Taksit 903,33 5.420,00
9 Taksit 618,94 5.570,50
10 Taksit 560,40 5.604,00
Türkiye Garanti Bankası A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 2.601,00 5.202,00
3 Taksit 1.755,83 5.267,50
4 Taksit 1.329,88 5.319,50
5 Taksit 1.071,20 5.356,00
6 Taksit 904,42 5.426,50
9 Taksit 619,67 5.577,00
10 Taksit 561,05 5.610,50
QNB Finansbank A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 2.601,25 5.202,50
3 Taksit 1.756,83 5.270,50
4 Taksit 1.331,25 5.325,00
5 Taksit 1.072,70 5.363,50
6 Taksit 906,08 5.436,50
9 Taksit 621,56 5.594,00
10 Taksit 563,00 5.630,00
Akbank T.A.Ş. 
Taksit Aylık Toplam Fiyat
2 Taksit 2.601,25 5.202,50
3 Taksit 1.756,83 5.270,50
4 Taksit 1.331,25 5.325,00
5 Taksit 1.072,70 5.363,50
6 Taksit 906,08 5.436,50
9 Taksit 621,56 5.594,00
10 Taksit 563,00 5.630,00
Benzer Ürünler
Ürün Değerlendirmeleri
0,0
Ortalama Puan
0 Değerlendirme
 • 5
  0
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Kullanıcı Yorumları
 • Bu ürün ile ilgili henüz yorum eklenmemiş.
Size daha iyi, hızlı ve güvenli bir kullanım sağlamak amacıyla Yasal Mevzuat çerçevesinde web sitemizde çerezleri (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili Gizlilik Politikamıza tıklayarak inceleyebilirsiniz.