> El Sanatları
10 Mayıs 2022 Salı

Ankara’nın Geleneksel Zenginliği: Nallıhan İğne Oyası

Nallıhan Ankara’nın en renkli ilçelerindendir. Ankara’ya 160 kilometre uzaklıkta, tarihi ipek yolunun üzerinde bulunur. İlçe ismini yakınından geçen Nallı suyundan ve dönemin Osmanlı veziri Nasuh Paşa'dan almıştır. Nallıhan, Anadolu bozkırının uçsuz bucaksız izleriyle gidenleri mest eder. Konum itibariyle bölgede hem ticaret, hem canlı çeşitliliği oldukça fazladır. Nallıhan, bir kuş cennetidir. 179 adet her biri birbirinden farklı kuşa ev sahipliği yapar. Kuşların içinden en ünlüsü karaleylektir. Karaleylek Türkiye’de en çok Nallıhan'da bulunur.

Nallıhan’ın doğası ve güzelliklerinin tadını çıkartmak isteyenler, bölgenin yöresel lezzetlerini tatmalıdır. Yaprak sarma, kapama pilav, höşmerim gibi lezzetler deneyenleri büyüler. Ziyaretçiler Nallıhan’ın zengin dokusu sayesinde evlerine her zaman mutlu döner.

Nallıhan İğne Oyasının Anlam Dolu Üretimi

Nallıhan denilince akla ilk gelen Nallıhan İğne Oyası'dır. El yapımı takı örnekleri içinde Nallıhan İğne Oyası Takıları, hem yapılışıyla, hem hikayeleriyle adından söz ettirir. Yapımı tamamen el emeği, göz nurudur. Yapan kişinin hissini ve takının manasını taşır. Nallıhan iğne oyalarının sembolik birer anlamı vardır. Üzüm oyası ömür boyu mutluluk anlamına gelirken; Papatya mutluluktur. Sarmaşık oya gelin ve kaynananın aralarının iyi olduğunu ifade eder. Biberiye oyası diğer oyalara göre daha buruk bir anlam taşır. Biberiye oyasının taşıdığı anlam; gelin ile kaynananın arasının bozuk olduğudur. Nallıhan iğne oyalarını takan kadınlar, duygularını bu şekilde dışa vurmuştur. Bir gelin eğer hamileyse bunu yine iğne oyası takısıyla çevresine duyurur. Hamile olan kadınların sıklıkla kullandığı iğne oyası menekşedir. Menekşe bir kadının hamile olduğu belirtir.

Nallıhan’ın iğne oyasının coğrafi işaretli ürün olduğunu anlamak isteyenlerin takılarla ilgili bilmesi gerekenler vardır. Kullanılan oymalar tamamen ipekten olup, iplikten bükülerek kıvrılır. Diğer özellikse iğneli oyalar kumaş kenarına değil, kök üzerine yapılıp sonra kumaş kenarına dikilir.

En Güzel Nallıhan İğne Oyalarını Endemigo.com Adresinden Seçin

Nallıhan’ın iğneli oyasını satın almak isteyenlerin güvenebileceği adres Endemigo.com’dur. Endemigo.com’dan müşteriler istedikleri anlama gelen iğne oyalarını istenilen zevke göre güvenle seçip alabilirler. Nallıhan'ın emekçi kadınlarından direkt size ulaşan Nallıhan İğne Oyası Takıları ve şalları keşfetmek için hemen buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yaz