> Dünya Mutfağı & Tarifler
4 Mayıs 2022 Çarşamba

Coğrafi İşaretli Anzer Balı & Hatila Balı

Anzer Balı Rize'nin Anzer yaylasında yetişir. Rize'yi yüksek dağları ve şırıl şırıl akan akarsuları ile tanırız. Rize’de en popüler doğal ve coğrafi yerlere örnek olarak; Anzer Yaylası, Buzul Gölleri, Palovit Yaylası ve Şelalesi, Ayder Kaplıcaları'dır. Bu yüksek mekanlarda pek çok hayvancılık faaliyeti yapılmaktadır. Karadeniz’in en yüksek illerinden birisi olan Rize birçok ürünü ile tanınır. Şehrin yerlileri tarafından üretilen birçok ürüne de Coğrafi İşaret tescili ile koruma altına alınmıştır. Yüksek dağlarda ve yaylalarda birçok ürünün doğal yetiştirmesi yapılmaktadır. Rize'de hüküm süren Karadeniz iklimi bölgeye her mevsim yağış getirir. Bol yağış sayesinde otların çeşitliliği fazladır. Bu ot çeşitliliğinde de arılar çok fazla çiçeğin polenlerini birbirine taşır ve gerçek orijinal ürün olarak yüksek kaliteli ballar ortaya çıkar. 
 
Anzer Balı, Rize yöresine ait Coğrafi İşaretli bir üründür. Bu demek oluyor ki Anzer Balı'nın üretim patenti Rize’ye aittir ve tüm dünyaya ihracatı bu tescille beraber yapılır. Coğrafi İşaretli ürünler genellikle ortaya çıktıkları yörenin iklim özelliklerine göre oluşurlar. Rize içerisinde bulunan yüksek Kuzey Anadolu dağları sayesinde de bal üretimi yapılır. 
 
Hatila Balı ise Rize’ye yakın Artvin yöresinde yetiştirilir. Artvin de Rize gibi yüksek dağlardan ve platolardan oluşmaktadır. Benzer iklim özellikleri sayesinde Artvinliler kendi coğrafyasına özgü yüksek kaliteli Coğrafi İşaretli Hatila Balı üretirler. Her iki bal çeşidi için de Rize’ye veya Artvin’e gitmeniz şart değil. Endemigo.com adresinden buraya tıklayarak hemen sipariş verebilir gerçek, orijinal ve coğrafi işaretli olarak satın alabilirsiniz. 
 
Bal Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?
 
Genel olarak bal üretimi için gerekli olan ortam, ortalama yükseltinin fazla olmasıdır. Yüksek rakımlarda arıcılık faaliyetleri gelişmiş olduğundan ve üretim süreçleri korunduğundan bal üretimi de gerçek ve kaliteli olmaktadır. Gerçek ve doğal olarak üretilen bal en kaliteli baldır. İnsan sağlığı açısından orijinal ürün olan Coğrafi İşaretli bal yemek bağışıklık sistemi açısından faydalıdır. Bal satın alırken bu özelliklere dikkat edilmesi gerekir.
 
Gerçek ve orijinal balı diğerlerinden ayırt etmek biraz zor olabilir. Bal satın alırken yöreye ve kalitesine dikkat edebilirsiniz. Anzer Balı ve Hatila Balı gibi belli bir yöreye ait olan Coğrafi İşaret etiketi taşıyan ürün satın alırsanız balın üretim prosedürleri ve kalitesinden emin olabilirsiniz.

Yorum Yaz