> Coğrafi İşaret
2 Mayıs 2022 Pazartesi

Yöresel Ürünlerin Daimi Koruyucusu: Coğrafi İşaret

Türkiye toprakları binlerce yıldan beri büyük medeniyetlere ev sahipliği yaptı. Anadolu topraklarında geçmişten günümüze, birçok devlet kurulup sayısız toplum yaşadı. Büyük İskender’den Persler’e, Bizans’tan Osmanlı’ya, Anadolu toprağı zaman içinde çok kültürlü bir yer haline geldi. Her gelen insan kavmi beraberinde kendi kültürünü, mutfağını ve el emeğini getirdi. Gelen her yenilikle birlikte yöresel tatlar ve el işçilikleri bölgesel olarak farklılaşmaya başladı.

Coğrafi İşaret Neye Yarar?

Karadeniz bölgesinde Sürmene Bıçağı kendine has yapımıyla öne çıkarken, Nallıhan İğne Oyası yöresel el sanatıyla, Silifke Çileği eşsiz tadıyla tanınır. Türkiye topraklarının çok kültürlülüğü, her yörenin kendine has yeteneklerini hem işçiliklere hem de mutfaklara taşıdı. Adana’da yapılan kebaptan, Diyarbakır’da yetişen karpuza kadar yöresel lezzetler unutulmaz ürünler olarak kendini belli eder hale geldi. Her il, ilçe ve kasabanın ürettiği ürün belli bir farklılıkla ve o yöreye özgü özellikleriyle ortaya çıkarıldı. Ortaya çıkan farkın ayırt edilmesindeki en büyük faktör coğrafi işaretli ürün etiketleri oldu.

Coğrafi işaretli ürünler yöresel olarak üretim yerinin imzasını taşıyan yemek, gıda ve el sanatlarının anlaşılmasını sağladı. Coğrafi İşaret etiketiyle hem kalite, hem güvenilirlik garantilenmiş oldu. Üreticiler ilgili üretim prosedürleri ve standartlarına %100 uyarak ve sürekli denetlerek daha kaliteli oldu. Coğrafi İşaretli ürünler sayesinde sahte ürünlerin de önü kesilmeye çalışılmakta. Bu sayede doğru üreticilerinin önüne çıkacak birçok engel ortadan kaldırıldı. Güvenilirlik artıp müşteriler bilinçlendiği için kalitesiz ve sahte ürünler/markaların bilinirliği arttı. Coğrafi işaretli ürünlerin en önemli özelliği ürün adı basit bir aramayla yapıldığında tüm bilgilerin a’dan, z’ye görünür olması oldu.

Basit bir aramayla örneğin Sürmene Bıçağı'nın nasıl bir bıçak olduğu ve hangi malzemeden yapıldığı kolaylıkla anlaşılmaya başlandı. Müşteriler, Sürmene Bıçağı'nın orijinalliğini Coğrafi İşaret tesciliyle fark eder hale geldi. Yaratılan bu farkındalıkla birlikte güvenilirlik ve kalite; hem alıcılar adına hem de üreticiler adına perçinlenmektedir..

Coğrafi İşaretli Ürünler Endemigo.com’da

Peki Coğrafi İşaretli ürünleri satın almak isteyenler nereden alışveriş yapmalılar? Coğrafi İşaretli ürünlerin en güvenilir adresi endemigo.com’dur. Endemigo.com websitesinde bulunan tüm ürünler, orijinal ürün garantisiyle ve coğrafi işaretli ürün olarak belgelenip tescillenmiştir. Endemigo, Coğrafi İşaretli ürünlere dair dünyadaki ilk ve tek online pazar yeridir. Tüm ürünler üreticiden direkt müşterilere hızlı teslimat ile gönderilmektedir. Endemigo'yu keşfetmek ve hemen alışverişe başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler :
Paylaş :
Yorum Yaz