> Dünya Mutfağı & Tarifler
9 Mart 2022 Çarşamba

Avrupa Kıtasının Peyniriyle Ünlü Ülkesi: Hollanda

Hollanda, batı Avrupa’nın okyanus kıyısında bulunan küçük ama güzel bir ülkedir. Su seviyesinin altında olması sebebiyle Hollanda kanallar ülkesi olarak anılır. Okyanusa kıyısı olan her şehrinin içinden su kanalları geçer. Su kanalları ülkeyi ziyaret edenler için güzel bir hatıra oluşturur. Amsterdam, Rotterdam gibi kentler gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Ülkenin turistik yapısı ziyaret edenleri doğal güzelliğiyle çekerken, Hollanda mutfağı giden herkesin aklında kalır.

Ünlü Hollanda Peynirleri

Hollanda’nın en meşhur özelliklerinden biri mutfağıdır. Gurmeler için Hollanda, mutfağıyla en ince zevklerin tadıldığı, en özel tatların alındığı yerdir. Ülkenin zevkli yapısı her alanda olduğu gibi mutfağına da sinmiştir. Kahvaltı ürünleriyse çeşitliliğin en büyük olduğu kısmı oluşturur. Hollanda peynir çeşitliliğiyle Avrupa’nın her yerine, dünyadaki her ülkeye ihracat yapar. Hemen her çeşitte peynir bulmak mümkündür. Ürün adı olarak verilecek en önemli örneklerin başında; Edam peyniri, Maasdam peyniri ve Gouda peyniri gelir.

Edam Peyniri

Edam peyniri en meşhur yiyecekler arasındadır. En çok kullanılan peynirlerin başında gelir. Yumuşaklığı ve tuzlu yapısıyla yiyenlerin ağzında hoş bir tat bırakır. Peynir yeni alındığında yumuşak yapılıyken, bekletildiğinde zamanla sertleşecektir. Zaman içinde sertleşen Edam peynirinin aroması değişerek keskin bir hale gelir. 

Gouda Peyniri

Gouda peyniri en çok tercih edilen yiyecekler arasındadır. Sos yapımı, pizza ve çeşitli yemeklerde kullanılır. Coğrafi işaretli ürün olarak Gouda kentinde üretilir. Tamamen inek sütüyle yapılır. Yiyenlerin ağzında yumuşak ve kremamsı bir tat bırakır. Gouda peynirini yiyenlerin en sevdiği detay, peynirin rengidir. Peynir açık sarı rengiyle yiyenlerin sürekli tercihi edeceği bir yiyecektir.

Maasdam Peyniri

Maasdam peyniri %100 inek sütüyle yapılan bir peynirdir. İçen bulunan mineral ve besleyici yapısıyla, tavsiye edilen ürünlerin başında gelir. Deneyenlerin söylediği, tadının tereyağını andırıyor olmasıdır. Hafif sert yapısıyla, sindirimi oldukça kolaydır.

Endemigo.com’dan Orijinal Hollanda Peynirleri Satın Al

Hollanda’nın ünlü peynirlerini almak isteyenler, bu lezzetleri bulmak için hangi adrese yöneleceklerini düşünürler. Müşterilerin temel beklentisi güvenebilecekleri bir adrestir. Endemigo.com Coğrafi İşaretli orijinal ve kaliteli ürünlerin ilk adresi olarak, güvenilir yapısı ve müşteri memnuniyetiyle Hollanda peyniri almak isteyenlerin en güvendiği adreslerin başında gelir. Hollanda'nın muhteşem ürünlerini keşfetmek ve satın almak için hemen buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş :
Yorum Yaz