> Coğrafi İşaret
10 Nisan 2021 Cumartesi

''Endemigo.com Mutlu Üretim'' Ürünleri Ne Demek?

Endemigo mutluluk kültürünün ayrılmaz bir parçası olan Mutlu Üretim’den sizlere biraz bahsetmek isteriz.

Her gün dünyada milyonlarca ürün üretiliyor. Bizlerde bu ürünleri market raflarından, internetten, mağazalardan satın alıyoruz. Peki bu ürünlerin üretim şartları nedir ya da bu ürünler kimler tarafından üretiliyor? Bu ürünleri üreten insanların durumları nasıl, ürünleri üreten insanların yaşam standartları ne durumda? Bu sorulardan çok daha fazlasını aslında sormak zorundayız. Biliyoruz ki günümüz de her geçen gün her alanda çok daha fazla ürün üretiliyor ve insanlara sunuluyor. Hem tüketim toplumu olmamız körükleniyor hem de acımasız rekabet içinde insanların duyarsızlaşması sağlanıyor. Bugün dünya da dairesel ekonomiye geçmeye çalışan birçok büyük marka var. Ancak hemen hepsi müşterilerini düşünmeye çalışırken üretim şartlarının iyileştirilmesi konusunda bir hayli geride diyebiliriz. Dünyanın oturmuş ekonomik sistemi içinde bu işlerin hepsini aynı anda düzenlemek oldukça zor tabi. Ancak biz Endemigo olarak bir şeyler yapmanın zamanının çoktan gelip geçtiğini düşünüyoruz. O sebeple odak olduğumuz Coğrafi İşaretli ürünleri her geçen gün daha çok önemsiyor ve sizlerle paylaşmaktan her geçen gün daha çok onur duyuyoruz. Bizim için her ürünün mutluluk şartlarında üretilmesi çok ama çok önemli. Çünkü bir ürünü üreten insanlar o ürüne enerjilerini, duygularını, ruh hallerini geçirmiş oluyorlar. Bugün davranışlarımızla etrafımıza bile olumlu ya da olumsuz enerji verdiğimizi hemen fark edebiliriz. Peki tükettiğimiz veya tüketim dışı ürünler bu durumdan etkilenmiyor diye düşünüyorsanız bizce yanılıyorsunuz. İstemeyerek yaptığınız bir yemeği düşünün ne kadar güzel olabilir ya da ne kadar takdir toplayabilir? Yapan kişinin el melekesi dediğimiz şey aslında tamamen o ürettiği ürüne verdiği duygu ve üretirken ürüne geçirdiği enerjidir. Bir de bunu üreten kişinin hayat standartlarıdır tabi ki. Hayatı güzel ve olumlu yönde ilerleyen birinin yaptığı ürünlerde doğal olarak güzelleşecek ve kalıcı olacaktır.

Şimdi gelelim işin hem insan hakları boyutuna hem de psikolojik boyutuna. İnsan hakları açısından günümüz acımasız rekabeti içinde üretim esnasında işçi haklarının çok fazla korunmadığı hepimizin malumu. Ama şimdi size şöyle desem; şu ayakkabıyı üretirken zehirlenen ve hiçbir hakkı olmadığı için hastaneye bile gidemeden evinde ölen birisinin ürettiği ayakkabı. Bu ayakkabıyı almak ister misin diye sorsam herhalde nerede ise herkes o ayakkabıyı almayacaktır. Ya da bir kadının günlerce saatlerce sigortasız çalışarak 1,5 yılda ürettiği halıyı 500 (beş yüz) TL’ye satmak zorunda kaldığını söylesem. O ayakkabıyı ya da halıyı doğal olarak almak istemezsiniz. Çünkü o üretilen mala karşı bizim dilimizde çok güzel bir cümle vardır. “Ahlı Mal”. Bu söz genelde bugün icradan satılan mallar için kullanılıyor ancak bu sözün asıl manası her mal için kullanabileceğidir. Kötü şartlarda üretilmiş, üretenin haklarının korunmadığı ve üretilen malın ekonomik hakkını alamadığı hemen hemen her mal “ahlıdır” aslında. Ah etmek, acı çekmektir. Başkasının acısı üzerinden mutlu olmak bir kültür olamaz. O sebeple bizler mutsuz üretim şartlarında üretilmiş ürünleri sizlere sunmama taraftarıyız. O sebeple endemigo.com ‘da bulunan bazı ürünlerimizin farklı sitelerde daha ucuza satıldığını görebilirsiniz. Ancak Coğrafi İşaretli orijinal ürünlerin fiyatlarını karşılaştırdığımızda bizim ürünlerimizin doğru fiyatlar olduğunu daha iyi anlarsınız. Örneğin; her rize kavurması veya kavurma coğrafi işaretli gerçek Rize Kavurması değildir. Ya da gördüğünüz her İtalyan Makarnası, Coğrafi İşaretli orijinal İtalyan Makarnası değildir. Bizim sitemizde orijinal coğrafi işaretli olması gereken fiyat üzerinden satış yapılır. Ürünlerde çeşitli kampanyalar veya indirimler de yapılabilir. Ama sonuçta tüm ürünlerin arkasında Endemigo’nun Mutlu Üretim Garantisi vardır. Bu sebeple aldığınız her üründe sizlere daha iyi hizmet verebilmek için canla başla mutlu bir şekilde çalışırken, bizimle çalışan paydaşlarımızın da mutlu olmasını aynı şekilde sağlarız. Tüm mutluluğumuz üzerinde de sizlerin mutluluğunu tutarız.

Coğrafi İşaretli ürünlerin birçoğu emek yoğun ürünlerdir. Bu demek oluyor ki birçoğu Fabrikasyon ürünler değildir. Fabrika da bile üretilse bizim sattığımız ürünler için özel üretim prosesleri uygulanır. Mesela sucuk fabrikası eğer coğrafi işaretli ürün üretecekse, bunu farklı şekilde üretir. Diğer sucuklardan daha kaliteli, daha çok emek isteyen şekilde ve neredeyse katkı maddesi olmadan. Aynı şekilde bu bir oyuncak da olabilir, halı da ya da mobilya da. Coğrafi İşaretli ürünler hem emek yoğun hem de özel ilgi ister. Belli standartların altına düşemezsiniz. Üretim süreçleri diğer tüm ürünlerden daha zor ve uğraşılıdır. Kısaca emek yoğun üretilen bir ürün hem özeldir hem de diğer ürünlerden daha kaliteli, daha sürdürülebilirdir. O sebeple Coğrafi İşaretli ürünler dünya da daima herkes tarafından daha çok tercih edilir. Tabi ki daha fazla ücret vermeye herkes de razıdır. Bu sebeple üreten mutludur, satan mutludur, alan mutludur. Bu Mutlu Üretim ürünü de en güzel enerjiyle üretilip sizlerle paylaşılır. Peki aynı ürünü Endemigo’dan daha ucuza başka bir yerde buldunuz. Size o ürünleri almayın demiyoruz. Ancak o ürünlerde bir yerde mutsuzluk olduğunu biliyoruz. Çünkü üretim maliyeti açısından bakıldığında bazı ürünlerin fiyatını o şekilde aşağı çekiyorsanız, ya işçiden ya üründen ya da bir yerden kaçırmak zorundasınız. Kaçırdığınız yer de mutsuz olacaktır. O ürün mutlu üretim ürünü olmayacaktır. Bizim tavsiyemiz bütçeniz elverdiği ölçüde emek yoğun ürünleri gerçekten ihtiyacınız olduğunda alın. Tüketim toplumunun bir parçası olmayın. Bilinçli ve doğru tüketin. Kaliteli, sizi mutlu edecek ihtiyacınız kadar mutlu üretilen ürünleri tercih edin. Ancak dünya bu şekilde daha güzel bir hale gelir. Bu sitede almış olduğunuz ürünler üretilmeye gelecek nesillere aktarılmaya insanları mutlu etmeye devam eder. Ekonomiler daha efektif hale gelir ürünler kalitesi üzerinden doğru şekilde tüketilmeye ve ona göre üretilmeye başlar. Acımasız rekabetin yerini hak edilmiş mutluluk rekabeti almaya başlar. Diyeceksiniz çok hayal kuruyorsunuz dünya böyle zor olur. Biz öyle düşünmüyoruz her geçen gün dünya daha iyi bir yer haline geliyor, teknoloji gelişiyor, insanların yaşam standartları, ortalama yaşam süresi artıyor. Tabi bunu hemen fark edemezsiniz. Ancak tarihe ve bugüne bakılınca bunlar rahatlıkla anlaşılıyor. Her marka ve üretici de bu konuda üstüne düşeni gün geçtikçe daha fazla yapmaya çalışıyor.

Yine bir blog yazımızın sonuna gelirken bizde son sözlerimizi toparlayalım. Biz Endemigo olarak doğru şartlar altında, insan haklarına saygılı, üretenin hak ettiği doğru piyasa şartlarında alması ve ürettiği ürünün mutluluk şartlarında üretilmiş olmasına muhakkak dikkat ederiz. Eğer öyle değilse şartlarını düzeltmesini isteriz. Mutlulukla üretilen ürünleri siz değerleri müşterilerimize sunarız ve mutluluğunuz için özen gösteririz. Şimdi bazılarınız acı çekmeden gelişme olmaz dediğini duyar gibiyim. Ama unutmayın mutluluğunuz için spor salonunda acı çekmekle ya da muhteşem bir ürün üretip hem kendinizi, hem ailenizi hem de ürünlerinizi alan insanları mutlu etmek için acı çekmekle, Ah almayı birbirine karıştırmayın diyoruz. Tabi ki bizim bahsettiğimiz hayatımızda acı eziyet ve insani şartların olmaması. Endemigo olarak sürdürülebilir olmayan şartların daima karşısında olacağız. Daima sizlere Mutlu Üretim ürünleri sunacağız. Tüm dünyanın en güzel ürünlerinin en çok mutlulukla üretilmiş ürünlerinin daima hayatınızda olmasını diler sizlere mutluluklar dileyerek yazımızın da sonuna geldiğimizi belirtmek isteriz. Sevgiyle kalın. 

Paylaş :
Yorum Yaz