> Coğrafi İşaret
30 Ocak 2021 Cumartesi

Dünyada Coğrafi İşaretli Ürünler

Hepimiz biliyoruz ki her ülkenin kendine has hediyelik eşyaları, yemekleri, coğrafi güzellikleri, ustalığını geliştirdikleri özel ürünleri var. Bu ürünler, güzellikler sayesinde çoğu zaman o ülkeleri veya şehirleri ziyaret etmek isteriz. Rusya’dan matruşka bebekler alırız, Fransa’dan şarap, Japonya’dan sushi, Türkiye’den halı gibi birçok ürünü alırız. Adeta o ülkeden, şehirden bir parça almak gibidir. Bu ürünler bize gittiğimiz yerleri hatırlamamızı ya da oraları sevdiklerimizle paylaşmamızı sağlar.

Çok eskiden gezmenin zor olduğu dönemlerde, gidip gördüğü yerleri daha iyi anlatmak için gezginler oralardan getirdikleri ürünleri kullanırlarmış. Mesele Türkiye’yi anlatmak için Fransa’da Türk konsolosluğunun verdiği bir davette Türk Kadınları nakış, dantel, oya işlerini tanıtmış. Fransa’da bu ürünleri gören entelektüel insanlar çok etkilenip bu ürünleri kendileri de moda dünyasında kullanmaya başlamış. Fransız Güpürü dediğimiz şey aslında tamamen Türklerin dantel işlerinden başka bir şey değil. Toplumların bu şekilde birçok ürünle alakalı birbirlerini etkilediğini de biliyoruz. Çoğu kişi bilmez ama İtalyan Pizzası dediğimiz yine Türklerin pidesinden ortaya çıkan bir üründür. Bu etkileşimler tarihte birçok kez meydana gelmiştir.

Ekonominin 1900’lerde hızlı gelişmesi, patent ve telif konusunda oluşan hukuksal gelişmeler birçok ürününde tescillenmesini beraberinde getirmiş. Ancak bu tescil işlemleri genelde yeni ürünlere dair kullanılan bir süreç olmuş. İnsanlık tarihinin ortak mirası gözüyle görülen çok eskilerden kalan ve her zaman gelişen yöresel birçok ürün başlarda tescil edilme gereksinimi duymamış. Ancak teknolojinin gelişmesi, seyahat kolaylığı, dünyanın küçük bir köy halini alması bu tarz yöresel ürünlerin önemini gün geçtikçe arttırmış, ülkelere ve üreticilere doğal olarak büyük kazançlar getirmeye başlamıştır. İşte bu noktadan sonra ulusal ve uluslararası patent ofisleri yöreleriyle özdeşleşmiş birçok ürünü tescil edecek kanunları oluşturmaya başladı. Günümüzde bu sayede, ürünlerin standardizasyonu, doğru bir şekilde üretilmesi, yöresinin veya ülkesinin dışına çıkmaması, ürün isminin başkaları tarafından izinsiz kullanılamaması için oluşturulan bu tescil süreçlerinin tümüne Coğrafi İşaret Tescili diyoruz.

Şu an dünyada yaklaşık 60.000’in üzerinde Coğrafi İşaret Tescili almış ürün bulunuyor. Bu ürünlerin hemen hepsi çok fazla denetimden geçiyor. Çünkü bu ürünler o ülkeleri veya şehirleri temsil ediyor. Bu sayede ürünler doğru üretiliyor, en kalitelisi, en gerçeği, en iyisi insanlarla buluşuyor. En önemlisi de Coğrafi İşaret Tescili almış ürünler korunarak yarınlara aktarılabiliyor.

Endemigo için Coğrafi İşaretli Ürün demek dünyanın mutluluğu demektir. Çünkü insanlığımız binlerce yıldır birçok şey üretti ve ürettiği en iyi, en kaliteli, en güzel ürünler günümüze kadar gelebildi. Bu ürünlerin bugünlere kadar gelebilmesinin en büyük sebebi insanları mutlu eden ve onların gerçekten çok özel deneyimler yaşamasını sağlayan ürünler olması. İşte bu deneyimlerin ortak noktası insanlara Mutluluk vermesidir diyebiliriz. Endemigo.com, Coğrafi İşaret Tescili almış ürünlere ulaşmanız için çok önemli bir iş gerçekleştirdiğinin daima farkında. Hem üreticilerin üretmeye devam etmesi hem de tüketicilerin en değerli ürünlere ulaşması için çalışan Endemigo.com sizlere Mutluluk Kültürü ulaştırmayı her an iple çekiyor.

Yorum Yaz