> Coğrafi İşaret
5 Mart 2021 Cuma

Endemigo.com, Coğrafi İşaretli Ürünler, Kadın Üreticilerin Desteklenmesi ve Geliştirilmesi

Endemigo, bildiğiniz üzere Coğrafi İşaretli Ürünlerin dünyadaki ilk ve tek adresi. Peki neden böyle bir misyonla yola çıktık? Birçok kişi bunu merak edebilir diye bu konuya biraz açıklık getirmek, bunu yaparken de yazımızda merak edilen birçok başka soruya da cevap vereceğiz. Ancak yazımızın başlığından da anlayacağınız üzere daha çok Kadın Üreticilerin desteklenmesi ve geliştirilmesi konusuna değineceğiz.

İlk olarak şunu söyleyelim şu an itibari ile dünya da On iki binin (12.000) üzerinde tescil almış coğrafi işaretli ürün mevcut. Afrika’dan, Amerika’ya, Asya’dan Avrupa’ya her kıtada, her ülkede, her coğrafyada gördüğünüz meşhur olmuş ürünlerin neredeyse büyük bir kısmı coğrafi işaret almış ve almaya devam ediyor. Bu sayede bu ürünler korunuyor, kontrol ediliyor ve kalite garantisi altında üretilerek müşterilere ulaştırılıyor. Tabi her ürün, her yere ve herkese maalesef ulaşamıyor. Bunun birçok sebebi var tabii ki. Üretimin azlığından, emek yoğun ürünler olmasına, pazarlama dağıtım ağının yetersizliğinden, satışlarının yeterli olmamasına ve üreticilerinin yok olmasına varana dek birçok problem mevcut. Genel olarak dünya da ise bu ürünlerin büyük bir çoğunluğunu mikro ölçekte üreticiler ve özellikle kadınlar yapmakta.  Bunun yanı sıra Coğrafi İşaret Tescilinin oluşmasında ki ana amaçların başında insanlığın ürettiği bu değerlerin yok olmaması da var diyebiliriz. Her ne kadar bu şekilde bir amaçta olsa Coğrafi İşaretli bu yüksek kaliteli ve emek yoğun ürünler eğer tüketici ile doğru şekilde buluşmaz ise üretimi gün geçtikçe azalacak ve sonunda o ürünü üreten ustalar, üreticiler yok olacaktır. İşte Endemigo ’nun Coğrafi İşaretli ürünlere yönelmesinin ve tüm dünya da bu işi misyon edinmesinin en büyük sebeplerinden biri de insanlığın ürettiği bu değerlerin kaybolmamasına katkı sağlamaktır.

Dikkat ederseniz, mikro ölçekte, çoğunluğu kadın olan üreticilerin emek yoğun bir şekilde yüksek kaliteli ürünleri ürettiğini söyledik. Bu ürünlerde çoğunlukla Coğrafi İşaretli. Halısından, kumaşlara, takılardan, turşulara, yemeklerden, el işçiliği çantalara birçok kadın üretici coğrafi işaretli ürün üretiyor. Bu ürünlerin korunması, geliştirilmesi, üreticilerin daha iyi kazanması ve mesleklerini sürdürebilmeleri için bir Pazar alanına ihtiyaç duydukları aşikâr. Günümüzde rekabet yoğun, fabrikasyon üretim ve doğrusal ekonomi kuralları çerçevesinde maalesef dünyaya değer katan Coğrafi İşaretli ürün üreticileri olan kadınların korunması çok zorlaştığı göz önünden kaçmayacak bir gerçek. İşte Endemigo bu noktada devreye giriyor. Hem özellikle Türkiye başta olmak üzere dünyada ki tüm kadınların ürünlerini doğru bir şekilde satabilecekleri bir platforma sahip oluyorlar. Bu sayede, ürettikleri ürünleri geliştirebiliyor, üreten ve bağımsızlığını kazanan kadın sayısı artıyor, ayrıca doğru bir şekilde müşterileri ile buluşma şansına erişerek her geçen gün büyüyorlar. Endemigo ’nun dairesel ekonomi yaklaşımı sayesinde birlikte çalıştığı tüm paydaşları birlikte büyürken dünyaya da büyük fayda sağlanıyor. Ayrıca emek yoğun ve kaliteli üretimin desteklenmesi birçok ekonomi profesörüne göre dünya da ki gelişen işsizlik sorununa karşı en önemli çözümlerden biri olarak görünüyor. Günümüzde hemen her ülkenin problemi haline gelen işsizlik ve özellikle kadın işsizliğine önemli bir çözümdür Coğrafi İşaretli ürün üretmek, satın almak, pazarlamak. Endemigo’da bu misyonu ile beraber kadın üreticileri teşvik ediyor ve daima onlar için onlarla birlikte projeler geliştirmeye devam ediyor.

Yorumlar
Halime.
8 Mart 2021 Pazartesi
Kadın üreticilerin çoğalması dileğiyle
Yorum Yaz