> Coğrafi İşaret
13 Mayıs 2022 Cuma

Geleneksel Ürün Tüketiminin Önemi

Modern çağ olarak adlandırılan yaşadığımız yüzyılda gıda dahil pek çok sektör endüstrileşmiş durumda. Ancak endüstriyel ürünlerin insan sağlığına pek bir olumlu etkisi bulunmamaktadır. Buna karşın geleneksel ve el yapımı ürünler hem sağlıklıdır hem de üretildiği bölgenin ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bölgesel turizmin yoğun olduğu coğrafyalarda geleneksel ürün yapımı oldukça fazladır. Örnek vermek gerekirse Karadeniz’in çayı, Güneydoğu’nun baharatları, Ege ve Akdeniz’in tropikal ürünleri-zeytinyağları her zaman turizme ekonomik açıdan destek olmaktadır. Her yıl milyonlarca kişi geleneksel el yapımı ürün satın alabilmek için farklı coğrafyalara seyahat etmektedir. Seyahat ederek alışveriş yapma imkânı bulamayanlar veya en sevdikleri yerel ürünlere hızlıca ulaşmak için Endemigo üzerinden online siparişler ile ülkemiz ve tüm dünya vatandaşlarına hizmet sağlanmaktadır. Birçok bölgenin Coğrafi İşaretli ürünlerini tek çatı altında toplayan online alışveriş sitesi Endemigo.com Türkiye’den İtalya’ya İspanya’ya kadar pek çok farklı ülkenin ürünlerini maksimum 3 günde sizlere ulaştırır.

Orijinal ve gerçek ürünler üretilmesinden dolayı üretim süreci fazlaca zaman ve mesai istemektedir. Her türlü zorluğa karşılık üretilen geleneksel Coğrafi İşaretli ürünlere talep yüksektir. Endüstriyel ürünlere alternatif arayan pek çok kişinin tercihi son zamanlarda geleneksel ürünler olmaktadır.

Geleneksel ürünler tüketmek kültürel açıdan da önemlidir. Sevdiğiniz veya daha önce bilmediğiniz bir bölgenin ürünlerini satın alarak deneyebilir, deneyimlerken o ülkede, bölgede hissedebilir ve  kendinizi mutlu edebilirsiniz. Geleneksel ürünler ile memleketinizle bağlarınızı koparmadan da uzaklarda yaşayabilirsiniz. Salçayı, çayı, baharatları ve daha birçok ürünü online olarak sipariş edebilir bulunduğunuz yerde kendinize memleket havası yaşatabilirsiniz.

Coğrafi İşaretli ürünler ile evinizin mutfağını zenginleştirebilir, menülerinizdeki yemek çeşitlerini arttırabilirsiniz. Ünlü şeflerin yemeklerinin popüler olmasının bir sebebi de yemekler için her zaman kaliteli ve geleneksel ürün kullanmalarıdır. Yemeğe lezzet katan ve tadına doyum olmaz hale getiren en önemli şey kullanılan malzemelerdir.

Geleneksel ürün tüketerek kendinizden sonra gelen kuşaklara da sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırabilir, çocuklarınızı zararlı hazır ve hızlı yiyeceklerden kurtarabilirsiniz. Çocuklarınıza yapacağınız en büyük iyiliklerden birisi sağlıklı ve orijinal ürünler tüketmeye alıştırmak olacaktır. Birçok doğal ürün miniklerin gelişim çağlarında hem fiziksel hem zihinsel gelişimlerini olumlu etkiler.

Etiketler : coğrafi işaret
Paylaş :
Yorum Yaz