> Dünya Mutfağı & Tarifler
21 Aralık 2021 Salı

İtalyan Mutfağı'nın Eşsiz Lezzetleri: İtalyan Makarnaları ve Peynirleri

İtalya tüm dünyanın kabulü ve Coğrafi İşaret tescilleri ile makarna, peynir ve pizzanın başkenti olmuştur. Tarihi hamurlu yiyeceklere dayanan İtalya'nın Pisa kulesine her yıl milyonlarca insan gitmektedir. Antik Romanın ve Hristiyanlık dininin de başkenti olan İtalya ülkesine gelen yabancı turistleri elbette gastronomi açısından da etkilemektedir. İtalya denince herkesin aklına ilk olarak pizzaya konulan çeşit çeşit İtalyan peynirleri ve birbirinden farklı sosları ile lezzetli makarnalar gelir.

Pizza ve makarnalarına kullandıkları peynirleri İtalyanlar sofralarında hemen hemen hiçbir zaman eksik etmezler ve kendi Coğrafi İşaretli peynirlerini kullanırlar. Coğrafi İşaretli ürünler ait oldukları bölgenin orijinal-gerçek ürünü olurlar. Ürünün üretimi ve gerçeği ilk olarak orada ortaya çıkar ve daha sonra tüm dünyada ortaya çıktığı bölgenin ürünü olarak tanınır ve taklitçilikle mücadele ederek kontrol altına alınırlar.

İtalyan peynir çeşitlerine örnek vermek gerekirse birkaç ürün sıralayabiliriz. Dolce peyniri Coğrafi İşaret tescilli İtalya’ya ait peynirlerden birisidir. Bu peyniri klasik olarak pizzalara veya makarnalara sos olarak kullanabilirsiniz. Dolce peyniri sert ve keskin bir tada sahip, en lezzetli sos peynirlerindendir. Parmigiano Parmesan peyniri de aynı şekilde İtalyan mutfağının vazgeçilmez çeşitlerinden birisidir. Parmesan peynirinin ünü İtalya’nın çok ötesine geçmiştir ve tüm dünyada yüksek talep görmektedir.

İtalya’ya ait Coğrafi İşaretli makarnalara ise örnek olarak Paccheri İtalyan makarnasını verebiliriz. Yüksük makarnaya benzeyen ancak şekli ondan daha büyük olan Paccheri makarnası İtalya’ya ait 1.sınıf orijinal Coğrafi İşaret tescilli makarnasıdır. Vesuvio’da İtalyan şeflerin ellerinden geçen enfes makarnalar arasında yerini almaktadır. İtalyan usulü makarna pişirmenin belli püf noktaları vardır. Bu noktalara dikkat ettikten sonra siz de satın alacağınız İtalyan makarnaları ve peynirleri ile bu lezzet şölenini evinizde yaşayabilirsiniz. En önemli ipucu makarnaları fazla pişirmemek ve İtalyanların al dente dediği kıvamda bırakmaktır.

İtalyan kültürünü ve mutfağını yaşamayı seviyorsanız İtalya’ya gitmeden de kendinizi Roma’da hissedebileceğiniz,  İtalya’nın Coğrafi İşaretli orijinal ürünlerini Endemigo.com ‘da buraya tıklayarak hemen keşfedebilirsiniz.

Etiketler : coğrafi işaret
Paylaş :
Yorum Yaz