> Seyahat
1 Mayıs 2022 Pazar

Rize Gezisi, Tarihi ve Coğrafi İşaretli Meşhur Rize Çayı

Rize'nin Tarihi

Bölgeye hâkim olan yeşil alan nedeniyle Rize üzerinde yeteri kadar kazı çalışması yapılamamış ve bu yüzden yeteri kadar arkeolojik bulgular bulunamamıştır. Bu nedenle de şehrin tarih öncesine dayanan bilgileri oldukça sınırlıdır. Rize adının Yunanca'da Dağ Eteği anlamına gelen “riza” kelimesinden aldığı ve bölgede ilk olarak Asyanik kavimlerinin yaşadığı düşünülmektedir. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Rize’yi fethetmesiyle Rize kalıcı olarak Türk yurdu olmuştur.

 

Rize Türkiye'de Hangi Bölgede Yer Alıyor?

Rize, Türkiye Cumhuriyeti'nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Rize’nin komşu olduğu iller aşağıdaki gibidir.

 • Trabzon
 • Artvin
 • Bayburt
 • Erzurum

Rize’de Gezilecek Yerler

Rize, Türkiye’nin eşsiz doğal güzellikleri ile en ünlü olan bir şehirlerinden biridir. Rize’de Karadeniz iklimi hakimdir. Bölgede neredeyse her mevsim yağış olur. Yapılan araştırmalara göre bölgede yıllık yağış miktarı 2.300 mm’nin üstündedir. Rize’ye gelmek için en ideal mevsim yaz aylarıdır. Yaz aylarında şehirde sıcaklık ortalama 20 derece civarındadır.

 • Rize Kalesi: Deniz seviyesinden 150 metre yükseklikte manzarası ve tarihi ile beraber Rize'nin en önemli kültürel miraslarındandır. İç ve aşağı kalelerden oluşur. İç kale I. Justinianus (527-565) döneminde, aşağı kale ise 13. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmekte. Eşsiz doğal görünümünün yanı sıra, yapı bütün olarak hala etkin şekilde kendisini gösterebiliyor.
 • Anzer Yaylası: Ballıköy adı ile de anılan Anzer Yaylası, 3 bin metreyi aşan doruklara ve 2 bin metreye kadar yükselen ormanlara sahip bölgenin en önemli doğal güzelliklerinden. Çok sayıda endemik türde çiçeğe de ev sahipliği yapması nedeniyle dünyaca ünlü Anzer Balı burada üretilmektedir. Ayrıca trekking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları yapanların keyif alacağı bir bölgedir.
 • Ayder Yaylası: Deniz seviyesinden yüksekliği 1350 metre olan, Türkiye’nin en eski kaplıcalarının yer aldığı Ayder Yaylası tam bir oksijen deposudur. Ayder Kaplıcaları olarak bilinen 260 metre derinlikten çıkan suyun sıcaklığı yaklaşık 55 derece civarında. Aynı zamanda Gürgendibi ve Gelintülü Şelalaleri’ne yürüyüş mesafesindedir. Kayın ve ladin ormanları ile kaplı nefes kesen büyüleyici bir manzarası vardır. Yaylada yıl boyunca çeşitli festivaller düzenlenmektedir.
 • Kaçkar Dağları Millî Parkı: Kaçkar Tepesi, 3992 metre zirvesi ile Karadeniz'in en önemli zirvelerinden birisi ve en yüksek dağlarıdır. Yeşiliyle, gölleriyle eşsiz bir tabiat varlığıdır ve 1994 yılından bu yana milli park statüsündedir. Fırtına deresi, Hemşin deresi gibi akarsular milli parkı çevrelemektedir.
 • Şenyuva Köprüsü: Eski adı Çinçiva'dır. Köprünün yapım tarihi 1696 olduğu bilinmektedir. 40 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğinde, tek kemerli bir formda inşa edilen köprü Anıtlar Kurulu tarafından tescil edilmiş, tarihi eser niteliğindedir. Muhteşem doğaya gizlenmiş köprü, Rize turunuzun en güzel noktalarından biri olabilir.
 • Palovit Şelalesi: Yüksekliği 15 metre uzunluğunda olup Türkiye'de ki debisi en yüksek şelalelerinden biridir. Eşsiz doğal güzelliği ve gür ormanı ile kayalık bir konuma sahiptir. Şelaleyi yakından seyredebilmek için merdivenler bulunmaktadır.
 • Pokut Yaylası: Ermenice'de Pokut, rüzgarlı vadi anlamına gelir. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Pokut Yaylası, 2030 rakımdadır. 1750'li yıllarda keşfedildiği bilinmektedir. Normalde 1800 rakımın üzerinde ağaçların yetişmemesi rağmen çam ağaçlarıyla kaplı Pokut Yaylası'nda ağaçlar zirvelere kadar ulaşır. Pokut yaylasından Amlakit, Hazindağ ve Sal yaylalarının o muhteşem manzarasını görebilirsiniz.
 • Gito Yaylası: Halen doğal yapısını koruyan engebeli ve dik yoluna rağmen doğasına ve muhteşem bulut denizine aşık olacağınız manzarasıyla büyüleneceğiniz, doğanın tüm renklerini görebileceğiniz ve keyif alacağınız yaylalardan biridir. Trekking yapanların ve doğa tatili ve kamp severlerin uğrak noktasıdır. Gito Yaylasına gitmek için en uygun zamanlar bahar aylarıdır. 
 • Pileki Mağarası: Rize'nin İyidere ilçesinde yer alan en önemli saklı güzelliklerden biridir. Pileki, Karadeniz’de bulunan içi boşaltılmış orta kısmı derin çanak şeklinde olan özel bir taştır. Bu taş mutfak gereci olarak kullanılır ve Pileki Mağarası'ndan çıkarılıp işlenmektedir. Binlerce yıldır yapılan bu işlemler sonucu Pileki Mağarası oluşmuştur ve içerisinde tüneller, kuyular ve göller bulunmaktadır.
 • Zil Kalesi: Rize'nin en önemli eserlerinden ve mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğimiz yerlerden biridir. Trabzon İmparatorluğu (1204-1461) döneminde yapılmış olduğu düşünülmektedir. Merkeze 15 km. uzaklıktadır. Kalenin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 metre, dere yatağından 100 metre yüksekliktedir. Zil Kalesi'nin hem yörenin, hem de İspir’e ulaşan önemli bir ortaçağ kervan yolu üzerinde güveliği sağladığı bilinmekte.
 • Fırtına Deresi: Eski adıyla Peruma, Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan akarsulardan birisidir. Kaçkar Dağları'nın Karadeniz'e bakan yamaçlarında 57 kilometre uzunluğundadır. Neredeyse yıl boyunca her gün su sporları için uygun olması sebebiyle su sporlarıyla uğraşanların ve özellikle rafting yapanların sıklıkla gittiği yerlerden biridir.
 • Çaykur Çay Müzesi: Çay ile ilgili çeşitli etnografik eserler içeren her şeyi bulabileceğiniz müzeyi gezmenizi tavsiye ederiz.

Rize’ye Ulaşım ve Şehir İçi Ulaşım

Rize'de havaalanı veya demiryolu bağlantısı olmaması sebebiyle çeşitli karayolları ve deniz yolu ile ulaşım sağlanır. Uçak ile ulaşım sağlamak isteyenler Rize şehir merkezine yaklaşık 70 km. uzaklıkta bulunan Trabzon Havaalanı'nı kullanılmaktadır. Rize’de şehir içi ulaşım belediye otobüsleri ve dolmuşlarla yapılmaktadır. Şehrin çoğunluğu yeşil alandan oluştuğu için kapsamlı bir gezinti için taksi tutmanızı veya bir araç kiralamanızı tavsiye ederiz. 

 

Rize'nin Dünyaca Meşhur Coğrafi İşaretli Lezzeti: Rize Çayı

Ülkemizde neredeyse herkesin her gün sıklıkla tükettiği coğrafi işaretli Rize çayı ilk olarak 1923 yılında Rize’de üretilmeye başlanmıştır. Türkiye’de çay tarımı ilk olarak 1917 yıllarında başlamış ve başladığı yıldan itibaren gittikçe hız kazanarak devam etmiştir. İlk çay yetiştirme alanları resmi olarak 1923 yılında Rize’de kurulmuş ve bu doğal alanlarda Rize çayı yetiştirilmeye başlanmıştır. 1947 yılına kadar burada üretilen çaylar el yardımıyla toplanıp atölyelerde işlenmiştir. 1947 yılında günlük 60 bin çay kapasiteli ilk çay fabrikası Rize Fener Mahallesi'nde faaliyetine başlamıştır. Rize’de tarım alanlarının %90’lık kısmı çay tarlalarından oluşmakta ve Türkiye'deki yaş çay üretiminin %65’i bu tarlalardan yapılmaktadır. Üretim kapasitesi, tadı ve kalitesiyle çay kelimesi adeta Rize ile özdeşleşmiştir. Rize’nin en önemli iklimsel özelliği her mevsim yağışlı olabilmesidir. Çay bitkisi %70’ten fazla nem oranına sahip alanlarda ve düzenli yağış alan bölgelerde yetişebilmektedir. Bu nedenle de Rize ili çayın yetişmesi için en ideal bölgedir.

 

Siyah çay; çay bitkisinin yaprak, tomurcuk ve yumuşak saplarından tekniğine uygun işlemler ile soldurma, kıvırma, oksidasyon ve kurutma sonucu elde edilen üründür. Siyah çay sınıfına giren Rize Çayı'nın kendine özgü tat, koku, renk ve aroması vardır. Rize Çayı'nın aroma bileşikleri olan teaflavin (TF) çayın parlaklık, canlılık, sertlik ve burukluğu olmak üzere asıl istenilen niteliklerini; tearubiginin (TR) ise dem rengini etkiler. Nesilden nesile aktarılan deneyimi ve köklü geçmişiyle Rize Çayı eşsiz bir aromaya sahiptir. Rize çayını dünyadaki diğer çaylardan ayıran en önemli özelliği; dünyada Doğu Karadeniz bölgesi dışında neredeyse hiçbir bölgede çay bahçelerinin üzerine kar yağmaz. Rize çayının üzerine yağan ince kar örtüsü, bitki üzerinde oluşabilecek her türlü zararlı haşere ve etkenleri yok eder. Bu sayede Rize çayını daha kaliteli ve lezzetli hale getirir.

 

Dünyaca meşhur orijinal lezzet Coğrafi İşaretli Rize Çayı çeşitleri için buraya tıklayarak hemen keşfedebilir ve satın alabilirsin.

Etiketler : coğrafi işaret
Paylaş :
Yorum Yaz