> Dünya Mutfağı & Tarifler
19 Nisan 2022 Salı

Sofraların Vazgeçilmezi Zeytinyağının Hikayesi

Zeytinyağları, diğer bitkisel yağlar gibi yemeklerde kullanılan bir yağ çeşididir. Yemek yapmak isteyenler, türlü yağ çeşitleriyle yemeklerini yapar. En çok tercih edilen yağların başındaysa zeytinyağları gelir. Zeytinyağları adında da anlaşılacağı gibi zeytinden yapılır. Zeytinyağı üreticiliğiyse binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Zeytin, Akdeniz bölgesinden çıkan bir lezzet ürünüdür. Kökenleri Eski Yunan ve Roma dönemine kadar uzanmaktadır. Üretiliş olarak fabrikasyon temelli ürünler piyasada olsa da, geleneksel yöntemlerle imalat yapan üreticilerde mevcuttur.

Zeytinyağının Üretim Hikayesi Nasıldır?

Zeytinyağının yapımında fabrikasyon üretimin yaygın olduğu bilinen bir gerçektir. Fabrikasyon üretimin yanındaysa, binlerce yıllık imalat geleneğini sürdüren üreticilerde yok değildir. Binlerce yıldan günümüze uzanan zeytin yağının farklı bir üretim hikayesi vardır. Zeytinyağının ilk yolculuğu daldan koparılarak başlar. Dalından koparılan zeytinler binlerce yıl öncesinde olduğu gibi taş baskıdan geçer. Taş baskıdan geçen zeytin, hamur haline gelir. Hamur geline geldikten sonra zeytinin hamurlaşan yapısının içinden yağı çıkar. Çıkan yağ herkesin bildiği zeytinyağına dönüşür.

Zeytinyağının üretim hikayesi geleneksel yöntemler birebir uyacak şekilde devam ettirilir. Ortaya çıkan zeytinyağı, imalat olarak aynı olsa da, üretildiği bölgeler arasında farklılarıyla bilinir. Ürün adı, yapılış şekli birebir aynı olsa bile, oluşan farkların sebebi zeytinin yetiştiği bölgeden gelir. Yağların bu denli farklı olması her bölgenin toprak ve iklim yapısının farklılığıdır. Ortaya çıkan farklar, lezzet zenginliğinin çeşitlenmesinde katkı sağlar.

Zeytinyağı Üretimindeki Önemli Bölgeler

Edremit, Milas, Ayvalık ve Sicilya gibi bölgeler üretim olarak aynı yolu izler. Lezzet olaraksa bölgesel farklılar çeşitliliği arttırır. Türkiye’de üretilen zeytinyağları genelde sarıya yakın yeşil tonlarındayken, Sicilya’da yetişen zeytinyağları genelde yeşil renkte olur. Üretim olarak Edremit, Milas, Ayvalık aynı yöntemi kullansa da, bölgesel farklılıklar lezzet çeşitliliği arttırır. Sicilya’da üretilen zeytinyağı meyvemsi aromasının yanında ona eşlik eden baharatımsı tatla farklılığını gösterir. Üretildiği farklı bölgelerde zeytinyağları ilgili üretim standartlarını yerine getirdiğinde ve analizlerden dört dörtlük geçtiğinde coğrafi işaretli ürün olarak tescillenip belirtilir.     

Kaliteli Zeytinyağını Endemigo.com’dan Satın Al

Zeytinyağının ağaçtan, sofraya olan hikayesine ortak olmak isteyenlerin aklında bir soru işareti vardır. Sorulan soru orijinal, güvenilir ve kaliteli zeytinyağının nereden temin edileceğidir. Yüksek kaliteli, analizli, organik zeytinyağlarının adresi Endemigo.com’dur. Hemen buraya tıklayarak dünyanın en değerli zeytinyağlarını keşfedebilir ve satın alabilirsiniz.

Etiketler : zeytinyağı
Paylaş :
Yorum Yaz